Tiit Pääsuke “Nostalgiata”

Kirjeldus

Tartu Kunstimuuseumis avati 2020. aasta sügisel Eesti ühe parima koloristi Tiit Pääsukese (s 1941) mahukas ning värviküllane 1960ndatest tänaseni loodud tööde ülevaatenäitus „Nostalgiata“.

Eriliseks teeb väljapaneku asukoht. Kui Tiit Pääsuke alustas 1957. aastal teekonda Tartu Kunstikooli õpilasena, asus 18. sajandi lõpus ehitatud klassitsistlikus härrastemajas muusika- ja kunstikooli poiste ühiselamu, mis nüüd on kunstimuuseumi hoone. Sellele eluperioodile pööratakse näitusel ka eraldi tähelepanu: külastaja saab aimu tollasest miljööst ja väljas on valik õpinguaegseid teoseid, mis näitustele jõuavad harva.

Näitusega kaasnes mahukas eesti- ja ingliskeelne trükis, millest võib leida mitmekülgse valiku tekste, hulgaliselt fotosid ning laia valiku Pääsukese teoste reproduktsioone. Nii ekspositsiooni kui ka raamatu disaini juures tegime tihedat koostööd Tiit Pääsukese ja näituse kuraatori Joanna Hoffmanniga. Disaini juures lähtusime ka näituse pealkirjast „Nostalgiata“, mis peidab endas kunstniku eneseirooniat, sest raske on kujutada ette midagi nostalgilisemat kui retrospektiivnäitus noorpõlvekodus.

Ühine soov oli luua väärikas ja neutraalne – seega tööde olemust mitte varjutav, vaid minimalistliku disainiga esiletoov – kataloog ja näitus. Samas tuua välja võrdlemisi pikka aega tegutsenud kunstniku kaunis ja mitmekülgne looming nii neile, kes teda juba ammu austanud, kui ka esmakordselt Pääsukese loomingu avastajale.

Kergendamaks 347 lk raamatu kaante vahel orienteerumist ning eristamaks sisu ja keeli, on trükises kasutatud erinevates toonides pabereid.

Näitus jääb Tartu Kunstimuuseumis avatuks kuni 25.04.2021 ja raamatut saab soetada muuseumi poest või hästi varustatud raamatupoodidest, muuseas Rahva Raamatu e-poest.