Tallinna Toomkool – Eestimaa hariduse nurgakivi

Kirjeldus

Tallinna Toomkool – Eestimaa hariduse nurgakivi

2019. aastal täitus 700 aastat Tallinna Toomkooli esmamainimisest ajalooallikates. Selle tähtpäeva märkimiseks valmis Tallinna Linnamuuseumis koostöös Tallinna Toomkooliga näitus „Tallinna Toomkool – Eestimaa hariduse nurgakivi.“ Ajaloonäitus kirjeldab toomkooli näitel hariduselu kujunemist Eestimaal läbi sajandite kuni 20. sajandi keskpaigani.

Tallinna toomkooli näol on tegemist vanima tegutseva kooliga Eestis ja ühe vanemaga kogu Läänemere regioonis. Keskaegsest ladinakeelsest katedraalikoolist sai Rootsi ajal algharidust andev triviaalkool, hiljem saksakeelne aadliakadeemia ja viimaks gümnaasium. Kõikidele nendele erinevatele perioodidele võrdse tähelepanu pööramine oli oluline osa näituse kujunduse väljakutsest.

Ekspositsioon oli jaotunud kolmeks ruumiks ja teemaks: kooli ajalugu, tuntud vilistlased ja nendega seotud esemed/memorabiilia ning tegevustuba. Kolme väga erinevat tuba ja teema käsitlust ühendab kirgas ja aktiivne kollane värvilahendus, mis loob ootamatu ning aktiivse keskkonna. Tasakaalustamiseks on kasutatud mustvalgeid fotosid ja tüpograafilist struktuuri.

Et kool sai oma alguse Gooti ajastul ja näitus on ka osa Tallinna 800nda juubeli tähistamisest, sai pealkirjade kirjatüübis valitud Tallinn 800 jaoks loodud kirjatüüp.

Kuraator: Ene Hiio
Sisearhitektuur: arhitektuuribüroo b210, Ruutu6